QuietLurker
Pufferfish
Pufferfish
1,497 Posts

Does anyone know the sale price of products?

[Post New]by QuietLurker on Mar 2, 10 12:07 PM
I can't get gold on the money levels. I am sure I could if I knew which produce/trees made the most money. Or fish.

Note that there are no buildings, bees, or mushrooms yet. I am replaying, so I have nothing available in the shop or school - not even an energy drink.


 

Re:Does anyone know the sale price of products?

[Post New]by ME15733 on Mar 12, 10 12:37 AM
Here you go:

Animal Products

Goose Eggs: $125
Chicken Eggs: $150
Turkey Eggs: $175
Quail Eggs: $200
Goat Milk: $200
Cow Milk: $200
Female Sheep Wool: $170
Male Sheep Wool: $190
Female Alpaca Wool: $150
Male Alpaca Wool: $200
Fish: $100
Trout: $150

Fruits & Veggies

Pumpkin: $50
Cabbage: $75
Carrot: $100
Apple: $75
Pear: $100
Plum: $120
Cucumber: $70
Tomato: $90
Corn: $110
Raspberry: $100
Berries: $120
Lemons: $140
Pineapple: $90
Melon: $105
Eggplant: $120
Pomegranate: $200
Cocoa: $200
Grape: $240
White Mushrooms: $100
Brown Mushrooms: $120

Manufactured Products

Flour: $100
Bread: $150
Ketchup: $150
Cream Cheese: $250
Yarn: $210
Cheese: $350
Bundt Cake: $250
Jam: $300
Honey: $200
Honey Pie: $300
Yoghurt: $385
Socks: $400
Chocolate Cake: $375
Pillow: $375
Juice: $325
Wine: $475
Ice Cream: $525
Blanket: $525


 

Re:Does anyone know the sale price of products?

[Post New]by felee18 on Mar 12, 10 10:46 AM
Thanks ME15733 That was very helpful!!!

 
zuzka56
Seahorse
Seahorse
31 Posts

Re:Does anyone know the sale price of products?

[Post New]by zuzka56 on Mar 29, 10 12:21 PM
Thank you, this is very helpful, I'm sure it will be easier to get gold on most of those levels when I can get my priorities right my problem was always the money.... I wish there was a place in the game to see those prices.

 
 
 
 
Go to: